Cameron Crowe #1


Cameron Crowe jest amerykańskim reżyserem, producentem i scenarzystą. Urodził się 13 lipca 1957 roku w Palm Springs w stanie Kalifornia, a wychowywał w San Diego wraz ze straszą siostrą Cindy. W 1974 roku ukończył katolickie liceum (University of San Diego High School) jako piętnastolatek i na dobre rozpoczął swoją przygodę z pisaniem. Wcześniej, od dwóch lat, tworzył już muzyczne recenzje do miejscowej gazety San Diego Door. W 1973 roku poznał Lestera Bangsa – dziennikarza muzycznego, który otworzył mu drogę do takich magazynów jak Penthouse, Music World, Los Angeles Times, Playboy czy Cream. Jeszcze przed otrzymaniem dyplomu ukończenia liceum rozpoczął pracę dla Bena Fong-Torresa, ówczesnego edytora Rolling Stone. 


Pisał o takich artystach jak Bob Dylan, David Bowie, Eric Clapton czy Led Zeppelin – niejednokrotnie jego znakomite artykuły gościły na okładce. W kolejnych latach miał możliwość uczestniczenia w występach takich legend rocka jak Eagles czy Lynyrd Skynyrd. W następnych latach pisał także teksty na temat młodych ludzi, poszukujących swojego życiowego celu. Wydał książkę Beztroskie lata w Ridgemont High (1982), która zekranizowana została przez studio Universal, a Crowe napisał scenariusz. Drugi skrypt w karierze młodego twórcy był do obrazu Odjazdowe wakacje (1984).

W 1989 roku rozpoczął swoją przygodę z reżyserią oraz napisał kolejne scenariusze. Say Anything (1989) i Samotnicy (1991).

Na planie Say Anything

Na planie Samotników

Przełomem w karierze filmowej okazał się obraz Jerry Maguire (1996), w którym główne role zagrali Tom Cruise, Rene Zellweger i Cuba Gooding Jr. Oprócz reżyserii, napisania scenariusza i przygotowania całej ścieżki dźwiękowej, tym razem doszła Cameronowi jeszcze jedna, nowa rola – producenta. Obraz ten, oprócz szeregu nagród, otrzymał także pięć nominacji do Oscara (w tym za najlepszy film oraz scenariusz). 
Na planie Jerry Maguire
Na planie U progu Sławy

Oscar za scenariusz do U progu sławy


W 2000 roku premierę miał autobiograficzny film U progu sławy. Sam twórca mówił wielokrotnie, iż jest to list miłosny do rock 'n' rolla. Obraz ten jest kwintesencją twórczości i talentu Crowe’a – jest w nim wszystko, co definiuje tego artystę. Świetna reżyseria, genialny scenariusz (nagrodzony Oscarem) i muzyka, która wręcz „wypływa” z każdej sceny. 
Na planie Vanilla Sky

Piątym filmem w dorobku artysty był obraz Vanilla Sky (2001) ponownie z Tomem Cruise’em w roli głównej. Tym razem widzowie zostali zaskoczeni – historia przedstawiona w nim mieści się ramach dwóch nowych dla Camerona gatunków filmowych: thrillerze i science fiction.
Na planie Elizabethtown W 2005 roku wyszedł długo oczekiwany, nowy film – Elizabethtown. Tym razem twórca opisuje go jako list miłosny do ojca i KentuckyTo poruszająca opowieść o mężczyźnie, który w jednej chwili traci prawie wszystko – pracę, dziewczynę i ukochanego ojca. Ten ostatni wątek ma ogromne znaczenie nie tylko dla charakteru opowiadanej historii, ale i dla samego reżysera. Jego ojciec, James Crowe, zmarł w 1989 roku i mimo upływu czasu artysta potrzebował prawie 15 lat, by móc przelać wszystkie emocje związane z tą stratą na papier.

Na planie Kupiliśmy ZooNa następny film twórca kazał czekać widzom aż sześć lat – Kupiliśmy Zoo światło dzienne ujrzał w 2011 roku. Tak długi okres przerwy spowodowany był faktem, iż reżyser poświecił się swoim muzycznym produkcjom – Pearl Jam Twenty i The Union

Premiera filmu Witamy na Hawajach (Aloha)

18 września  2015 roku polscy widzowie będą mieli okazję cieszyć się nowym obrazem reżysera Witamy na Hawajach (Aloha).Cameron Crowe jest niezwykle wszechstronnym autorem – swoje filmy tworzy, nadając im charakterystyczny styl i przesłanie. Czerpie ze swoich osobistych doświadczeń oraz inspiracji, przez co jego obrazy nie są anonimowe. Muzyka ma ogromne znaczenie w jego życiu, co przekłada się na liczne projekty. Cameron Crowe to dziennikarz muzyczny, reżyser, scenarzysta i producent w jednej osobie – jest jednym z bardziej unikalnych i wyjątkowych twórców amerykańskiego kina.