Droga do mistrzostwa (2016) / MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2016


Pięciu znakomitych artystów. Pięć zajmujących i różnorodnych biografii scalonych w pięćdziesięciocztero minutowym dokumencie Bartosza Konopki, twórcy nominowanego do Oscara dokumentu Królik po berlińsku i nagradzanej fabuły Lęk wysokości opartej na osobistych doświadczeniach. Najnowszy obraz, Droga do mistrzostwa zabiera swoich bohaterów w podróż w przeszłość, w której odnajduje łączący ich wspólny mianownik – zawiłą drogę do mistrzostwa.

Agnieszka Holland, na tle czarno-białych zdjęć wspomina między innymi o początkach swojej pracy zawodowej, Janusz Gajos o swoich aktorskich przygodach. Rafał Olbiński wspomina kobiety – jego malarskie inspiracje, Kora w pięknym ogrodzie spotyka samą siebie jako ośmioletnią dziewczynkę a Tomasz Stańko pokazuje, jak z błędów rodzi się sztuka.

Tworząc scenariusz Drogi do mistrzostwa Bartosz Konopka inspirował się koncepcją amerykańskiego mitoznawcy i pisarza, Josepha Campbella. Na podstawie swoich badań stworzył on koncepcję podróży bohatera i jego samego, który jest nośnikiem uniwersalnych prawd o osobistym samo-odkryciu i samo-transcendencji. Stało się to pretekstem to stworzenia własnego filmowego mitu, na styku kina dokumentalnego i fabularnego, gdzie prawdziwe historie są pełne symboliki.„W tym filmie na pewno nie chodzi o mistrzostwo w sztuce, mimo że jego bohaterami są artyści. Pokazuję ludzi, którzy w swoim życiu pokonali wiele trudności, podjęli wiele wyzwań, nie wiedząc, jaki będzie finał ich starań, i wyszli zwycięsko z tej konfrontacji - nie tylko ze światem zewnętrznym, ale również z samymi sobą. Dzięki temu mają w sobie siłę wewnętrzną, która może oddziaływać na innych.” [1]

Bartosz Konopka


Bohaterowie reprezentują różne dziedziny sztuki: film, muzykę oraz sztuki wizualne. Dokument opowiada o tym, kim są, co ukształtowało ich jako artystów i determinowało wybory. Kolejne minuty dzieła stają się także próbą odpowiedzi na pytania: na czym polega fenomen mistrzów? Co tak naprawdę ich łączy i jaką cenę przychodzi im zapłacić za ich drogę do mistrzostwa?

Obraz powstał w ramach programu „BMW Drives Culture”. Mecenas, marka BMW od ponad 40 lat wspiera działania z zakresu kultury, współpracując z największymi światowymi artystami.


Zapraszamy w piątek (20.05.2016) / godzina 20.15 / Kino Orzeł / Bydgoszcz. 

_________________________________________________________________________________
[1]http://wyborcza.pl/1,75410,19952342,bartosz-konopka-o-drodze-do-mistrzostwa-podbic-hollywood.html?disableRedirects=true

0 komentarze: