Powiew fantastycznej historii / Captain Fantastic (2016)


Captain Fantastic to przewrotnie fantastyczny tytuł dla tej opowieści, sugerujący echa świata komiksu, gdzie superbohaterowie rzeczywiście istnieją. Czy dość ekscentryczny ojciec gromadki dzieci może posiadać taką tożsamość? Co może przynieść podróż przez nowoczesną, materialistyczną Amerykę, ludziom żyjącym w świecie ideałów, przygotowanych na wszystko prócz współczesnego świata? Rodzi ona wiele istotnych kwestii. W szczególności podaje widzowi nieprzeciętny film drogi; poruszający z lekkością pióra tematy ważne, potrafiący odnaleźć humor w różnych życiowych realiach. Autor obrazu, Matt Ross, bawi się filmową formą tworząc mieszankę gatunków, która dostarcza zaskakująco ciekawe efekty. Ma również to szczęście, że na pokładzie znalazł się jeden z bardziej charyzmatycznych i interesujących aktorów, Viggo Mortensen, w tytułowej roli kapitana.

Obraz daje nam wgląd w losy rodzinny Cash’ów (wyraźnie puszczone ironiczne oczko) żyjących w leśnej głuszy północno-zachodniego wybrzeża Ameryki. Ben wychowujący swe dzieci z dala od cywilizacyjnego zgiełku stara się wykształcić je na nieprzeciętnych, dojrzałych ludzi. Kiedy jego żona popełnia samobójstwo, na skutek problemów psychicznych, zmierzą się oni z tym, co ma to zaoferowania dzisiejszy świat.


Captain Fantastic, to ten rodzaj filmu, który może łatwo popaść w pułapkę parodii, przekształcając otwarte i wolne spojrzenie na rzeczywistość w uzależnienie dzieci od fast foodów i telefonów. I chociaż historia ociera się o ten wątek, to mimo wszystko celebruje zdolność do samodzielnego myślenia, wyrażenia własnych opinii na dowolny temat,  uznając jednocześnie brak praktycznych umiejętności społecznych. Piękno obrazu leży także w jego odmowie kreowania Bena jako jednowymiarowego bohatera – tyrana albo pioniera. Nie posiada on jednej twarzy – dzięki zręcznemu scenariuszowi i znakomitej grze Mortensena ma ich znacznie więcej. I jeśli uznać go za swego rodzaju superbohatera, to pokazuje on swoją ludzką stronę – pełną ideałów i wiary w swoje przekonania. Możesz nie zgadzać się z jego niekonwencjonalnym podejściem do życia, ale trudno nie poczuć miłości, którą darzy swoją rodzinę.

Podczas seansu zostajemy obdarowani niecodziennym komediodramatem tworzącym wyrazisty portret rodzinnej dynamiki oraz szczególną dawką odmiennych osobowości. Siłą napędową fabuły nie jest konflikt dwóch odrębnych stylów życia, a emocjonalne pragnienie, aby pożegnać się z żoną i mamą. Twórca unika oceniania i wybierania odpowiednich dróg oferując spojrzenie na dwa różne światopoglądy – zaprasza on do dyskusji. W natłoku kolejnych rebootów, remake’ów i sequeli Captain Fantastic jest jak powiew świeżego powietrza oferując przemyślaną i absorbującą historię, która zbacza z wytyczonej gatunkowej drogi.

0 komentarze: