Marina Abramović w Brazylii / 14. Millennium Docs Against Gravity
Swoimi kontrowersyjnymi działaniami przez dekady jednych wprawiała w oburzenie, a innych w szczery zachwyt. Marina Abramović, ikona performance’u i sztuki współczesnej, otwiera przed nami nowy rozdział swojego życia w obrazie Marina Abramović w Brazylii.


Artystka kolejny raz udowadnia, że jej niepowtarzalne zaangażowanie w sztukę wykracza daleko poza określone schematy tworzenia. Najnowszy projekt to dokumentacja niecodziennej podróży przez kraj, który stał się jej bliski wiele lat temu – Brazylię. Podczas tej emocjonalnej wyprawy, Abramović spotyka wiele intrygujących osobowości – duchowych uzdrowicieli, szamanów, a także zwykłych ludzi, których życie jest jednak niezwykłe w swojej prostocie i oddaniu naturze. Wyrusza do odległych zakątków kraju i głęboko angażuje się w bardzo niejasne i niezwykłe rytuały. Z każdym kolejnym kadrem zatapiamy się w wierzeniach, kultach i mistycyzmie płynącego z tego odległego zakątka świata. 

Obraz ten to jednak coś więcej niż zwyczajna kronika rzeczowości. Artystka poszukuje duchowego uzdrowienia oraz nowych pomysłów twórczych, w miejscu gdzie wszystko jest możliwe. Dokonuje głębokiej autorefleksji nad doświadczeniami z przeszłości, aby móc ruszyć w przyszłość. Sama idea podróży stanowi w tej historii bardzo ważny element, który daje możliwość nauczenia się rzeczy dotąd nam nieznanych. 

Puenta filmu to altruistyczny gest samej artystki. Abramović zwraca, to co Brazylia ofiarowała jej – wewnętrzy spokój, który jest połączeniem sztuki i duchowości. Wielkie, hałaśliwe i zanieczyszczone miasta potrzebują właśnie tego samego. Natura jest bytem kompletnym, przywraca równowagę. A otwartość naszego JA stanie się przyczynkiem do wiarygodnej rozmowy pomiędzy siłą przyrody a siłą egzystencjalnej miary człowieka.
Zapraszam na kolejne filmy w ramach 14. Millennium Docs Against Gravity /  WYDARZENIE

0 komentarze: